Hakkımızda

1967 Trabzonsporlular Derneği

Derneğin ilk nüveleri Trabzonspor’un başarıdan başarıya koştuğu dönemlerde İstanbul’un muhtelif semtlerinde yaşayan Trabzonspor sevdalılarının İstanbul’daki maçlarda tribünlerde yerini almasıyla atılmıştır. Trabzonspor aşkıyla tribünlerde bir araya gelen taraftarlar arasında zamanla bir arkadaşlık ve birliktelik oluştu. Bu birliktelik zamanla örgütlü bir güce dönüşerek takımımızı sadece İstanbul’da değil diğer deplasmanlarda da yalnız bırakmamaya başladı. Bu birliktelikte yer alanlardan öne çıkanlar Fatih’ten Mehmet ZENGİN, Küçükyalı’dan Yalçın COşžKUNER, Kartal’dan Yavuz GÜRGEN, Bayrampaşa’dan Alaettin HATAYOĞLU, çağlayan’dan Kemal BÜYÜK, Bostancı’dan N.Özgür AYDIN, Beykoz’dan M.Hanefi DİLMAç ve Rizeli Ali, Bakırköy’den Babür KALAFATOĞLU ve İbrahim AYDIN, Kadıköy’den Erkan MATARACI, Göztepe’den Halim KARNAP ve Küçükmustafapaşa’dan Osman’dır.

İstanbul’daki Trabzonsporlular için bir ilk olan bu oluşum zamanla bir taraftar grubuna dönüşerek, üyelerinin de gurbetçi ailelerin çocuklarından oluşması nedeniyle, 80’li yılların ortalarında Gurbetçi Gençler adını aldı. Gurbetçi Gençler adıyla daha da organize olan bu oluşum Trabzonspor’un bütün deplasman maçlarında organize bir şekilde tribünlerdeki yerini aldı.

Sonrasında bu oluşum tüzel kişilik kazanma amacıyla dernekleşme ihtiyacı hissetti. 90’lı yılların başında dernek kurma çalışmalarına start verildi. çalışmalar sonucunda Nurol TAK, Alaettin HATAYOĞLU, N.Özgür AYDIN, Yalçın COşžKUNER, Yavuz GÜRGEN, Mustafa YILMAZ ve Coşkun AYDIN’dan oluşan kurucular tarafından 22 Temmuz 1991 tarihinde “İSTANBUL TRABZONSPOR TARAFTARLAR DERNEĞİ” adıyla kuruldu. 1994 yılında yapılan olağan kongrede derneğin adı N.Özgür AYDIN tarafından genel kurula sunulan önergeyle “İSTANBUL 1967 TRABZONSPORLULAR DERNEĞİ” olarak tescillendi.

Derneğin ilk kurucu başkanı olan Nurol TAK bu görevi 3 yıl sürdürdü. Sonrasında Nurol TAK’dan görevi devralan N.Özgür AYDIN bu görevi 2000 yılına kadar sürdürürken, 2000 yılında görevi devralan Aleattin HATAYOĞLU halen başkanlık görevine devam etmektedir.

Dernek, kuruluşundan bugüne gerek Trabzonspor Camiası’nı bir araya getirdiği geceleri, panelleri, yemekli toplantıları, ziyaretleri, sosyal içerikli etkinlikler ve benzeri çalışmaları ile gerekse de Trabzonspor Kulübü’nün etkinliklerine verdiği destekle yaşamını sürdürmektedir.

Dernek kuruluşundan bugüne camiaya yaptığı hizmetlerden ötürü Trabzonspor Kulübü’nden de teşekkür belgeleri almıştır.

İstanbul merkezli bir oluşum olmasına rağmen, derneğin Türkiye’nin her bölgesinden ve yurtdışından da birçok üyesi vardır.

Trabzonspor sevgisini, bordo-mavi renkleri, genç nesillere aşılamak amacında olan İstanbul 1967 Trabzonsporlular Derneği, bu yöndeki çalışmalarına devam etmektedir.

1967 Trabzonsporlular Derneği - Kurucu Üyeler

1967 Trabzonsporlular Derneği Kurucu Üyeleri – 1991
KURUCU ÜYELER

Nurol TAK
Alaettin HATAYOĞLU
N. Özgür AYDIN
Yalçın COŞKUNER
Yavuz GÜRGEN
Mustafa YILMAZ
Coşkun AYDIN

KURULUޞTA EMEĞİ GEÇENLER

Bülent GÜRKAN
Erkan MATARACI
Mehmet ZENGİN
Kemal BÜYÜK
Babür KALAFATOĞLU
Celal TAK
Ahmet AKYÜZ