ANALİZLERİM KUPAYI TRABZONSPOR KAZANACAK DİYOR

Hüseyin Değirmenci

Trabzonspor’un gelecek sezon için yaptığı şampiyonluk planları ve bu yöndeki kadro mühendisliğinin istenilen seviye ve başarıya ulaşabilmesi için, şimdiden bu planlamanın temellerini atmak lazım, atıyoruzda inşallah.

Bu planlama ışığında, gelecek yılın transfer operasyonunun büyük oranda tamamlandığını, başkan Ertuğrul Doğan’ın ifadelerinden biliyoruz.

Başarı için bir bütünlüğün, birlikteliğin ve sahiplenmenin tüm şehirce olması elzemdir. Bunu çok iyi biliyoruz ve 2022’de deneyimledikte.  O nedenle, gelecek yılı şampiyonlukla tamamlamak için, top yekün hazırlıklar bugünden başlamalı, başladı da zaten.

Bu sezonun çok kötü ve kayıp sezon olduğunu biliyoruz ve bunu kabul etmeyende yok. Bu nedenle kötü sezonun gelecek sezona sirayet etmemesi için, iki kritik müsabaka oynayacaktık ve ikisinide kazanmak mecburiyetindeydik.

Bu iki müsabakanın ilki Başakşehir maçıydı ki, bana göre bu minvalde sezonun en kritik maçıydı. Kaybedilmesi durumunda, kupa finalinide kaybetme olasılığı çok artacaktı ki, bu iki maçın üst üste kaybı resmen gelecek sezonunda kaybı olacaktı.

Çok şükür ki, gelecek sezonun psikolojik temelinin %50 sinin atıldığı Başakşehir maçında kayıp yaşamadık. Trabzonspor çok akıllı, ne istediğini bilen ve bu yönde oynanan bir oyunla üç puanı hanesine yazdırdı.

Şimdi gelecek sezonun psikolojik temelinin diğer yarısını oluşturacak olan kupa finalinin, muhakkak kazanılması gerekmektedir.

Finali kazanıp, bu kayıp sezonu kupayla tamamlamak gerçekten moral motivasyon açısından gelecek sezonun büyük oranda başarı temelini oluşturacaktır.

Bu iki müsabakayı dilediğimiz minval ve sonuçla tamamladığımızda, açıkça Trabzonspor gelecek sezonun temellerini İstanbul’da attı da diyebileceğiz.

Final maçına Abdullah hocanın özel olarak hazırlandığını, kupayı muhakkak istediğini, haftalardır bu yönde hazırlıklar ve çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Hatta hoca, çokça eleştirilmesine rağmen bu riski alarak, ligdeki bazı maçlara rotasyon yaparak çıktı. Ve bu maçlardan en önemli olan Samsunspor deplasmanında maçı kaybederek camiadan çokça eleştiri aldı. Ama hoca bildiğinden şaşmadı ve hedefine az kaldı.

Trezeguet’in haftalardır sakat olması, son günlerde birazda iyileşmiş olmasına rağmen hoca bu oyuncuyu final maçını düşünerek hiç riske etmedi.

Aynı şekilde yıldız oyuncu Pepe’nin de sakatlıktan çıkmasına rağmen, final maçı düşünülerek Başakşehir maçında riske edilmedi.

Abdullah hoca muhakkak, ama muhakkak bu kupayı alarak, kendi CV’sinde Türkiye Kupasınında bulunmasını arzuladığını söylemiştim.

Bu anlamda,

Hoca finalde Beşiktaş karşısına şu onbirle çıkması muhtemel diye düşünüyorum.

Uğurcan

Meunier

Mendy

Denswil

Eren

Berat

Bardhi

Pepe

Vişça

Trezeguet

Onuachu

Bu kadroda,

Mendy, Menuer ve Eren’in hücuma katkılarını göz önüne aldığımızda ve birde bunlara, Bardhi, Vişça, Pepe, Trezeguet ve Onuachu gibi skorer oyuncuları eklediğimizde, hücum ağırlıklı bir kadro olan Trabzonspor’da

Hocanın,

oyuna başlangıçta hızlı başlayıp skoru elde edince, hamle oyuncularını kullanıp, oyunun kontrolünü elinde tutarak hedefe ulaşmak istediğini anlayabiliyoruz.

Tabiki bu taktik, teknik işler ve oyuncu tercihleri hocanın tercihi ama, tahminlerim bu yönde olcağıdır.

İstanbul olimpiyat stadında oynanacak olan final müsabakasında stadın yarı yarıya taraftarlara açılacağını biliyoruz.

Buda, Trabzonspor taraftarına ayrılan biletlerin maçtan iki gün evvel tükenmesi, stadda yaklaşık 40 bin taraftarımızın olacağı anlamına geliyor.

Taraftarın maça ilgisi oldukça fazla ve bu stadda daha öncede, 60 bin taraftarımıza oynadığımızı ve bu muhteşem taraftarın önünde neler yapabildiğimizi bilmeyen yoktur.

Bütün bu olumlu unsurların üzerine, Abdullah Avcı’nın bu tip müsabakalara, olumlu anlamda  takımını nasıl hazırladığını ve motive ettiğinide koyarsak,

Birde bunun üzerine,

henüz hocası bile belli olmayan Beşiktaş’ın oyuncu kadrosu Trabzonspor’dan kötü ve oyun anlayışının ve kalitesininde bizden kötü olduğunu koyarsak, bütün ibreler kazanmamız yönünde bizi gösteriyor.

Beşiktaş’ın ve Trabzonspor’un attıkları, yedikleri, kazandıkları, kaybettikleri ve elde ettikleri kazanımlara binaen psikolojik durumlarına baktığımda, bizim takımın daha şanslı olduğunu düşünüyorum.

Ve önce hoca ile oyunculara, sonrada bu analizlerime güvenerek, Trabzonspor’un finali kazanıp Türkiye kupasını taraftarına hediye edeceğine ve 10. kez kupayı müzesine getireceğine bütün kalbimle inanıyorum.

Rahat olun, analizlerim kupayı Trabzonspor kazanacak diyor.

Başkada mümkünü yoktur.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

Yazar