NWAKAEME GAZ ALMA TRANSFERİ Mİ?

Hüseyin Değirmenci

Trabzonspor’un geçtiğimiz sezonu kayıp sezon olarak geçirmesi, bir çok taraftar tarafından şiddetle eleştirildiğiini hep beraber biliyoruz.

Yeni sezon için şampiyonluk parolasıyla hazırlık yapan Trabzonspor yönetimi ve teknik heyeti, geçtiğimiz sezondan tavan yapan eleştirileri minimize etmek ve  belliki transfere bu anlamda bir operasyonla başlamış olduklarını söyleyebilirim.

Nedir bu minimize operasyonu diyecek olursanız, 35 yaşındaki Nwakaeme transferi diyebilirim.

Neden böyle bir şey diyorum anladınız siz onu!

geçtiğimiz sezon başarısızlık hasıl olunca doğal olarak taraftar çok sevdiği Nwakaeme’nin gönderilişini olumsuz eleştiri anlamında çokça gündeme taşıdı.

Belli ki yapılması muhtemel transferlerin, sözde yıldız ve sözde  Şaşılacak transferler olacağı, Nwakaeme’nin transferi ile anlaşılmaktadır. Ilk evvela Waka transferini bitirmek belli ki taraftarın gazini alma operasyonuydu.

Ayrıca Trabzonspor tarihinde gönderilip de, ikinci kez geri getirilen ve başarılı olan bir tane oyuncu bana söyleyemezsiniz!

Bu başarısızlığın bir çok örneğini bizzatihi Trabzonspor gördü yaşadı ve biliyor aslında.

Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklediğinizde sonraki düğmeler de peşi sıra yanlış iliklendiği örneğini baz alırsak, bana göre yanlış olan Waka transferi, akabindeki transferlerin de bu düğme meselesi şeklinde olması muhtemeldir ve büyük endişe duymaktayım. İnşallah endişelerim boşa çıkar.

Neden böyle bir endişeye kapıldığım ise vereceğim şu örnekte apaçık ortadadır.

Abdullah Avcı hocanın yönetiminde şampiyon olduğumuz sezonda bile, Nwakaeme’den şikayet ettiğini biliyoruz.

Hangi yönde şikayet ediyordu derseniz!

Hocayı, bütün oyuncularının özellikle kanat oyuncularının top rakipteyken geri koşmasını ve defansa yardım etmesini isteyen bir futbol anlayışıyla biliyoruz.

Bu anlamda Nwakaeme’nin geri gelmediğini, çok koşan bir oyuncu olmadığını, ona sebep sekiz ayrı oyuncuyu sol bekte denediğini ama waka’nın bu eksikliğine sebep bu sekiz oyuncu’da başarısız olduğunu söyleyen bizatihi Abdullah hoca’nın kendisiydi.

Ve böyle düşünen Abdullah hoca, wakaya teklif geldiğinde hiç düşünmeden, şu paraya kalıyorsa kalsın kalmıyorsa gönderebilirsiniz dediğini de duymayan kalmamıştır herhalde.

Şimdi size soruyorum!

bir oyuncusu hakkında böyle düşünen bir teknik direktör,

aynı oyuncunun birkaç yaş daha yaşlanmış halini neden,

hedefinin şampiyonluk olduğu bir sezonda bu kıyasıya yarış ortamına transfer etmek istersin?

Şimdi şunu diyenlerimiz olabilir, Nwakaeme dar alanda çok teknik, adam eksiltiyor, topu ileride tutuyor, gol yapıyor, asist yapıyor, 20 dakika bilemedin 30 dakika oynasın skora katkı yapsın yeter, taraftar bu oyuncuyu seviyor ve çok istiyor, Waka’nın ölüsü bile oynar gibi söylemler duyuyoruz duyabiliriz de fakat,

Biraz daha yaşlanmış 35 yaşına gelmiş bu oyuncu bu özelliklerini acaba yine taşıyor mu? benim bütün endişem budur.

Ve ikinci ama dikkat çekici endişem ise, hocanın vakti zamanında istemediği, ama şimdi taraftar istiyor, taraftarın eleştirilerinin önünü keselim, bir anlamda, eleştirisi bol olan taraftarın gazını alalım transferi mi bu Waka transferi? Diye çok çok dikkatimi çekiyor umarım böyle değildir.

Ayrıca ben Trabzonspor düşmanı değilim! en az sizin kadar Trabzonsporluyum ve Trabzonspor’un başarılı olmasını canı gönülden istiyorum, yani bunu da en az sizin kadar istiyorum.

Umarım Waka transferi yanlışın başlangıç transferi değildir ve yine umarım gelecek yıl büyük umutlarla şampiyonluk hayal eden bu taraftar hayal kırıklığına uğramaz.

(2011’DE ŞİKEYİ HANS GÖRDÜDE HASAN GÖREMEDİ)

Yazar