EMNİYET UYANIK OLMALI DÜŞMANLIK KAYBETTİRİR VUR KIR NEREYE KADAR

Hüseyin Değirmenci

Sosyal medyayı takip edenler biliyordur fakat, takip etmeyenler için söylüyorum, Trabzonspor bir lig müsabakası için Samsun deplasmanına değilde, sanırsınız savaş için cepheye  gidiyor.

Bir haftadır bu müsabaka için Samsunspor taraftarı, Trabzonspor camiasına tehditler ve hakaretler savurmaya ve bunu alenen yapmaya hiç çekinmiyor.

Samsunspor Teknik direktörü Gisdol basın açıklamasında, taraftarımız 11 yıldır bu maçı bekliyor, bu nedenle sahada hayatımızı ortaya koyacağız diye açıklama yapıyor.

Bu açıklama ile iyice gaza gelen Samsunspor taraftarı, Trabzon ve Trabzonspor’a ağıza alınmayacak küfürler, hakaretler ve tehditler ediyorlar. Doğal olarakta Trabzonspor taraftarı buna karşılık veriyor ve ortam epeyce gerildi.

Gencecik çocuklar video çekimleri yapmışlar, Samsun yerel medyası sokak röportajları yapmış ve bu görüntüler sosyal medyada paylaşılmış. Bunlardan gördük ve şahit olduk ki,

döner bıçaklarıyla Trabzonspor taraftarına saldırmak isteyenler, Trabzonspor kazanırsa sahadan çıkamayacak tehdidinde bulunanlar,  küfürler, hakaretler biri bin para.

Çok merak ediyorum, bu tehdit ve hakaret içeren videolu paylaşımları bizim gördüğümüz yerde, emniyet müdürlükleri, valilikler yada savcılıklar görmüyor mu? Görmüyorlarsa duymuyorlar mı?

Bir işlem yapmak için ille de olay mı olması gerekir?

Olayı önlemek, toplum güvenliğini sağlamak için, önceden bir işlem yapılamaz mı?

Yoksa Trabzonspor gerçekten ötekileştirilmeye mi çalışılıyor?

Bu nedenle mi bu hezeyan paylaşımlar görmezden geliniyor?

İnanıyorum ve temennim odur ki, sağ duyulu yöneticiler ve emniyet teşkilatı uyanık olup, gereken tedbiri alacak, gerekli işlemleri yapacak ve her hangi bir olay, yada kaos yaşanmadan Samsunspor Trabzonspor müsabakası oynanıp sonuç ne olursa olsun bitecek ve herkes işine bakacak.

Ben buradan Samsunspor ve diğer Karadeniz futbol takımlarının camia ve taraftarlarına seslenmek istiyorum.

Trabzonspor 1967 senesinde, birkaç faal futbol kulübünün birleşmesiyle kuruldu ve 1974 senesinde şimdiki adıyla süper lige çıktı.

Trabzonspor lige çıktıktan sonra, Trabzon insanı Trabzonspor etrafında birleşerek takımlarına sahip çıkıp, başka takım taraftarlıklarını ilk etapta sümen altı ettiler.

Trabzonspor taraftarı takımlarına öyle gönülden bağlanıp, öyle sahip çıktılarki, bu gücü arkasına alan Trabzonspor lige çıktıktan bir sezon sonra, 1975-76 sezonunu büyük bir sükseyle şampiyon olarak tamamladılar.

Bu başarıya tesadüf diyenler, bundan sonraki zaman dilimi olan 1984 yılına kadarki süre içerisine tam 6 lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası, 6 Cumhurbaşkanlığı kupası, 3 Başbakanlık kupası ve Kıbrıs barış kupası ı’nı kazandı.

Artık, sümen altına kaldırılan diğer takım taraftarlıklarıda, ebediyen Trabzonluların hayatından atıldı. Ve tek takım, gönül, aşk Trabzonspor oldu.

Trabzonspor futbolda İstanbul hegomanyasına son vererek, tabiri caizse futbolda devrim yapıp, şampiyonlukları Anadolu’ya taşımıştır.

Ve Trabzonspor elde ettiği bu başarılarıyla, ayrıca Trabzon’da Trabzonspor’dan başka takım taraftarı olmamasıyla, futboldaki pastadan büyük pay almaya başlayarak, büyüklüğünü tescillenmiş ve bunu tarihe kazımıştır.

Bu seviye bir takıma Karadeniz takımlarının hasetlik, düşmanlık etmesi yerine, saygı duyması ve taktir etmesi gerekirken yanlış davranışlara girmesi, karadenizdeki futbol kavgalarının  baş mimarı olmuştur.

Bunu birazda, bile isteye Trabzonspor’un başarısını çekemeyen ve engellemek isteyen İstanbul basını istemiş ve bu olayları kaşımıştır.

Halbuki, Rize’de, Giresun’da, Ordu’da ve Samsun’da bir çok Trabzonspor taraftarı var ve sayıları oldukça fazla oldukları gibi, örnekte gösterilebilecek düzeydeler.

Demem o ki,

Yıllarca Karadeniz’de Trabzonspor düşmanlığı hiç kimseye bir şey kazandırmamış, bilakis düşmanlık edenlere fazlasıyla kaybettirmiştir.

Ve bu kavga Trabzonspor’u her geçen gün dahada büyütmüştür.

Trabzonspor’a saygı duymak, takdir etmek bir şey kaybettirmez, bilakis kazandırır. Trabzonspor’dan oyuncu, tesis ve isim adına çok şey kazanabilecekken, düşmanlık yapmak sadece ve sadece kaybettirir. Örnekleriyle bu ortadadır.

Hiç insan düşünmez mi!

Urfa, Diyarbakır, Batman, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Bursa, Erzurum vb. bir çok il Trabzon’u dolayısıyla Trabzonspor’u kardeş bilmiş, destek vermiş yanında olmuş acaba nedendir?

Bu kadar uzaktan bu dostluk tesis edilirken, yanı başımızda biz neden dost olamıyoruz hep kavga, hep düşmanlık, kin nefret nereye kadar.

Uyanın beyler uyanın, Trabzonspor’dan düşman olmaz, Trabzonspor’a düşmanlık sadece kaybettirir. Bu takıma dost olmaksa her zaman kazandırır!

Bunu anlamak için alim olmaya gerek yok!

Sadece güzel bakmak,

Dostça düşünmek,

Kardeş olmak,

Aynı yöreden olduğunu görmek,

Ve bunu bütün dünyaya göstermek yeterli olacaktır.

Bunu başarabilirsek,

o zaman ben inanıyorum ki, Karadeniz’de bir büyük değil bir kaç büyük ve şampiyonlar çıkacaktır.

İnanın bu çok zor bir şey değil, sadece inanmak gerekir.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

Yazar