Ünal Karaman’ın Göztepe Maçı Sonrası Açıklamaları

Ünal Karaman

Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, 2-1 kaybettiğimiz Göztepe karşılaşmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Kaybettiğimiz için üzgün olduğunu belirten Ünal Karaman, ”İç sahada oynadığımız baskılı oyun ve maç başlarında bulduğumuz goller vardı. Bugün maç başında rakibe 7’ye 2 üstün olduğumuz ve 5’e 2 üstün olduğumuz pozisyonlarda goller yedik. Bu goller bize yakışmayacak goller. Biz sürekli bunu dile getirdik, takım olmak o kadar kolay bir olgu değil. Biz de eksiklerimizi giderme adına gayretimizi göstereceğiz, çalışmalarımıza devam edeceğiz. İlk yarıda ne kadar kötü oynadıysak, ikinci yarıda baskıyla beraber daha özgüvenli bir Trabzonspor vardı. Bunun neticesinde bir gol bulduk. Bunlar mazeret değil ama penaltı kaçırmak, bu kadar pozisyon sonuçta kaybettik. Son dört müsabakada iki maçta %62, kaybettiğimiz iki maçta da %66 top bizde kalmış. Rakipten iki kat fazla pas yapmışız. Tabii ki biz burada sonucu değerlendireceğiz, sonuç açısından baktığımızda mağlup bir Trabzonspor var. Bu mağlubiyet özellikle kendimizi hesaba çekme noktasında değerlendireceğiz. Kaybettik, üzgünüz” dedi.

Karaman, bir basın mensubunun kendisine yönelttiği soru üzerine ise, ”Biz 27 oyuncudan oluşan bir takımız. Oyuncu değişikliklerinde kullandığımız bir tek Vahid Amiri ilk kez kullandığımız bir oyuncuydu. Rakibin iki kanadı da etkili hücuma çıktığı için takım savunmasında daha faydalı olacağını düşünerek değerlendirme yaptık. Burak da geçen hafta ‘ben hazırım’ dediği noktada istişare yaptığımız bir oyuncuydu. Bunun ötesinde de rakibin etkili silahlarını çok iyi kapattığımızı düşünüyorum. Kaçırdığımız penaltı belki bir coşku verebilirdi bize. Ama yine de yediğimiz golleri bize yakıştıramıyorum” dedi.

Süper Lig’de herkesin birbirini yenebileceğini vurgulayan Karaman, ”Herkes çok iyi takım kurmuş durumda. Kendimizi de Kaf dağında görmemizin bir anlamı yok. Ayaklarımız yere basmalı. Biz de mütevazı bir takımız. Geçmiş dönemde çok büyük başarılara imza attık ama geçmişle avunmayla olmuyor. Daha fazla çalışacağız. Onur konusunda… Onur bizim canımız. Herkes hata yapabilir. Ben oyuncumu sahaya çıkartıyorsam, oyuncuma yapılacak her türlü tepkiyi ben kendi üzerime alırım. Bundan korkmam, çekinmem, sinmem de, geriye de durmam. Onur bu takımın kaptanı, fedakarlık noktasında da fedakarlığını yapıyor. Evet hatalı gol yemiştir, Onur’a yakışmayan gol yedi ama vurdurmayacaksın. Onur’a gelinceye kadar Trabzonspor takımı 7’ye 2 rakibe üstünken gol yiyorsa sorgulayacağız. Taraftarımıza da hak veriyoruz. Onlar da bir an önce olsun istiyor ama sonuçta insanız. İnsanın olduğu yerde hata olur. Biz sarılacağız, kucaklayacağız. Hatanın olduğu yerde sarılmazsak, kucaklamazsak o zaman yarın çok daha farklı tepkilerle karşı karşıya kalabiliriz. O yüzden bir tepki koyacaklarsa o tepkiyi ben kendi üzerime alıyorum. Sahadaki her oyuncu benim canımdır, benim değerli oyuncumdur. Aynı şekilde kullanmadığım ve tribündeki oyuncularım da. İnanın, tribünde bıraktığım oyuncuya bile üzülüyorum. Böyle basit hatalarda birbirimizden uzaklaşacak olursak hataya düşmüş oluruz” dedi.

Ayaklarımızın yere basması gerektiğine dikkat çeken Karaman, ”Galatasaray maçı bittiği andan itibaren ben odağımız Alanyaspor dedim. Ama bazen bunu anlatamıyorsunuz. Arkadaşlar, ayaklarımız yere basacak! Israrla bunu söylüyorum. Biz 3 puanlık bir maç oynadık ve kazandık. Ama 3 puanlık iki maç oynadık ve kaybettik. İstatistikse hepsinde üstünüz. Ama sonuç odaklığı baktığımızda sonuç ortada. Bu takımın sezon başında nasıl geldiğini sizler de biliyorsunuz. Bütün bunlara rağmen mağlubiyet benim çok zoruma gidiyor. İstemiyorum benim oyuncumun boynu bükülsün, benin taraftarım boynu bükük evine dönsün. Ama futbol bu. Üstüne basarak söylüyorum hiçbir kulüp hazırlıksız değil. Tüm kulüplerin kendine göre bir hazırlığı var.futbol silahları var. Bazen büyük transferler yaptık diyerek istediğiniz takım kimyasını oluşturamıyorsunuz. Trabzonspor bundan sonra gelir gider dengesini iyi yaparak, yere daha sağlam basarak ve daha çok özveri noktasında formayı hakkıyla yerine getirecek transfer yapmalı. Ama şu andaki kadrom bu. Kadromuzdaki hiçbir oyuncumdan karakter olarak, çalışma olarak bir rahatsızlığım söz konusu değil. Bir rahatsızlığımız söz konusu olacaksa transfer döneminde delikanlıca oturur, konuşuruz. Kulüp bir yol haritası belirler, oyuncu kalmak istemiyorsa o gelir düzgün bir biçimde söyler. Ama şu an takımımıza ve formamıza sahip çıkma zamanıdır” dedi.

VAR ile iptal edilen gole de değinen Karaman, ”İnsanın emek harcadığı bir noktayı tek başına makineye bağlarsanız hataya düşebilirsiniz. Evet, biz bugün VAR sayesinde bir gol bulduk ama VAR sayesinde bir golümüz iptal oldu. Eline çarpma olsa bile Burak’ın önünde rakip oyuncu var. Rakibi görme şansı yok. Ben burada hakeme bir eleştiri asla getirmiyorum, sahanın mutlak hakimi odur ve verdiği karar geçerlidir. Ama tek başına makinelerle değil de biraz insanın yorumunu da katması gerekir diye düşünüyorum. Böyle değerlendirildi, saygı duymaktan başka yapacak bir şeyimiz yok” dedi.

Yazar