Ünal Karaman’ın Beşiktaş Maçı Sonrası Açıklamaları

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında sahamızda oynadığımız ve 2-1 mağlup ettiğimiz Beşiktaş karşılaşması sonrası Teknik Direktörümüz Ünal Karaman basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Futbolcularımızı tebrik ederek sözlerine başlayan Ünal Karaman, “Belli başlı şeyler üzerinde küçük bir geçiş yaparak başlayayım. Sezona tabi ki bazı bölgelerdeki oyuncu eksiklikleriyle başlamıştık. Şükürler olsun aramıza sonradan da olmuş olsa katılan arkadaşlarımız oldu. Ligi böyle bitirdik. Devre arasında kulübümüzün yaşadığı bazı zorluklar oldu. İçerisinde transfer yasağı da diyeceğimiz şekliyle. Ve yine şükürler olsun diyerek bugünlere geldik. Bugünlere gelmemizde katkısı olan aslan payını oyuncularıma veriyorum. Çünkü hiçbir zaman için kulübün içerisinde yaşanılan bu zor durumlara, bazı imkânsızlıklara mazeret üretmeksizin onlar da bizim fırsatımız diyerek bu durumu fırsata dönüştürdüler. Gerek antrenmanda çalışma, özveri, disiplini ve en ufak bir sorun, en ufak bir olay olmadan sadece sevgi saygı ve çalışma disiplinleri oldu. Müsabaka ortamına çıktığında da camiasını, formasını helaliyle, alın teriyle ıslatıp yeteneği ölçüsü içerisinde hatta bazen olmayan özelliklerinin de üzerinde kendisini geliştirerek bizleri bugünlere getirdiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sporun içerisinden samimi olarak gelip de gerçekçi eleştirilerle bakıldığı nokta içerisinde eğer kanat oyuncularla orta saha kesici oyuncusu, hücum oyuncusundan savunmada top çıkartacak, top kesecek pozisyona getirdiğimiz anda birçok olumsuzluğa, birçok zorluğa rağmen hiçbir mazeret üretmeksizin sahaya çıktılar. Temsil noktası içerisinde ellerinden geleni yaptılar. Bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yine sezon içerisinde yaşadığımız birçok zorluğa rağmen bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Onlara en azından bu mübarek günde iyi bir veda oldu diye düşünüyorum. Kazandığımız için de mutluyum. Çok teşekkür ederim” dedi.

Gelecek sezon planlamasıyla ilgili olarak kendisine yöneltilen soruya ise Karaman, “Tabii ki yönetim kurulumuz, izleme komitesindeki arkadaşlarımız ve camiada bu noktada fikir beyanında bulunabilecek erk bunun kararını verecek. Elbette ki Trabzonspor’u geleceğe taşıma noktası içerisinde olacak ama tabii ki geçmişten bugüne gelen birçok zorluklar var. Bunu gayet net bir şekilde biliyorsunuz. Henüz taze bulduğumuz yeni sıkıntının da farkındasınız. Her şeye rağmen saha içerisinde yarışırken saha dışında da en azından kendimize yetebilecek, geleceğe bir Trabzonspor modeli oluşturabilecek şekilde altyapı ve yapılanmayla beraber bunun içerisinde tesisleşme, eğitimci de olmak kaydıyla belli bir program dahilinde yapılması gereken konular diye düşünüyorum. Tabi ki Trabzonspor bu konularda gerekli tecrübe ve birikime sahip. Geleceğin ne göstereceğini konuşmak şu an için çok zor. Oyuncularımızın Avrupa’nın güçlü takımları tarafından izlenilip de transfer tekliflerinde bulunulması tabii ki iyi bir sezon geçirdiklerine ve gelecek adına da ülkemizi en iyi şekilde temsil etme noktası içerisinde değerlendirilebilir. Ama Trabzonspor’un da gelecek planlaması ve gelecek hedefi varsa eksik olan bölgelerini de tamamlayarak mevcut kadrosunu olabildiğince koruyarak daha da rekabetçi ortamı oluşturarak yine sevgi ve saygı ortamı içerisinde geleceğe en iyi şekilde odaklanması gerekir. Ama şu an için açık olmak gerekirse o netlikte ben dahi konuşamıyorum. Dolayısıyla bekleyip görmek lazım. Önümüzde Rizespor maçı var. O maçı da tamamladıktan sonra zaten eminim ki günbegün gelişmelerden haberdar olursunuz. Trabzonspor geleceğini planlayabilecek, yetenekte, donanımda bir başkana ve yönetim kuruluna sahip. Fikir paylaşımına da elbette ki bahsettiğim gibi futbol güçleri fikirlerini beyan ediyorlar. Trabzonspor kendi menfaatleri doğrultusunda, maddi gücü doğrultusunda, gelecek planlaması doğrultusunda mutlaka en iyisini yapacaktır diye düşünüyorum” şeklinde yanıt verdi.

Trabzonspor’da forma giyen ve sonrasında teknik direktör olarak görev yapan isimler arasında en başarılı isimlerden biri olduğu ve bu durumu nasıl yorumladığı şeklinde gelen soruyu ise Ünal Karaman, “Bu konuda çok fazla bir şey söylemem gerek yok. Bizden önce görev yapan arkadaşlarımız da Trabzonspor’u temsil noktasında mutlaka gerekeni yapmışlardır. Onların çalıştığı dönemler o günün şartlarıydı, bizim çalıştığımız dönem bugünün şartları. Ben çok da mütevazı olamayacağım oyuncularımızın verdiği mücadele noktasında. Çok uzun zamandır Trabzonspor’da görev yapıyorum. Trabzonspor’u da elbette takip ediyorum ama bu sene geçirmiş olduğumuz zorluklar asla küçümsenecek zorluklar değillerdi. O yüzden oyuncularıma büyük teşekkürle başladım. Geçmişte birlikte forma giydiğimiz ve Trabzonspor’un menfaatleri adına hizmet verdiğimiz arkadaşlarımız başaramadı da biz başardık gibi algılanmasını da doğru bulmam. Asla, onlar benim kardeşlerim. Bu formayı giydiler, görev aldıkları sürede en iyi hizmeti ettiler. Belki yarın bir gün bu formayı giyecek olan bir arkadaşımız gelip bizi geçecek. Dolayısıyla aslolan Trabzonspor’u temsildir. Bu temsil noktasında da emeği geçenlere biz ancak teşekkür edebiliriz” diyerek yanıtladı.

Yazar