Ünal Karaman’ın Bursaspor Maçı Sonrası Açıklamaları

Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, Spor Toto Süper Lig’in 28. haftasında oynadığımız ve 1-0’lık galibiyetle sonuçlanan Bursaspor maçı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bu zorlu müsabakayı kazandığımız için oldukça memnun olduğunu belirten Karaman, “Hem bizim açımızdan hem de Bursaspor açısından maç psikolojisi ve güçler dengesi adına değerlendirildiğinde oldukça zor bir müsabakaydı. Öncelikle Bursaspor’un hakkını vermeliyim. Gerçekten, biz maç öncesi yapmış olduğumuz çalışmalarda da gördük ki Bursaspor takımı normal şartlarda mücadelesinin, teknik kapasitesinin ve oyun parametrelerinin karşılığı bir durumda değil. Gerçekten iyi bir takımları var. Umut ediyorum ki bundan sonraki süreçte daha iyi bir Bursaspor izleyebilirler. Biz bu zorluğu ilk yarı daha fazla yaşadık. Biz futbol oynamaya çalışan bir ekibiz. Özellikle savunmadan top çıkaramayıp ön bölgede istediğimiz baskıyı yapamadık ve istediğimiz oyunu oynayamadık. Ki bunda Bursaspor’un oyun etkinliği daha ön plandaydı. İkinci yarı işler biraz daha tersine döndü. Biz biraz daha rahat oynadık. O dirençleri biraz daha eksildi, biz ayağa pasları daha hızlı yapmaya başladık. Pozisyon üreten ve topa daha çok sahip olan takım görüntüsünde olduk. Genele baktığımız anda şiddetle üç puana ihtiyacı olan Bursaspor’u böyle bir ortamda ve evinde yenebilmek bizim adımıza sevindirici. Ligde her takımın kendine göre bir hesabı var. Biz UEFA’yı zorluyoruz. UEFA’yı zorladığımız süreç içerisinde bir üst basamağa çıkarak doğrudan gruplara katılabilme gayretindeyiz. Alt tarafa baktığınızda matematik olarak hiçbir takım düşmüş değil. Herkesin kendince bir mücadelesi var. Dolayısıyla ligin sonlarına doğru geldiğimiz bu ortamda oldukça çekişmeli ve heyecanlı müsabakalar oynanacak. Ben kendi adıma böyle bir müsabakayı galibiyetle tamamladığımız için son derece memnunum. Bursaspor’a da bundan sonra oynayacağı müsabakalarda diğer takımlara da dilediğimiz gibi başarılar diliyorum” dedi.

Bir basın mensubunun yakalanan seri galibiyetler üzerine yönelttiği soruya Karaman, “Bursaspor takımı gerçekten çok iyi bir takım. Koşu mesafesi olarak, yüksek şiddetli koşularda, yüksek toplarda ve topa sahip olmada üst sıralarda bir takım. Bahsettiğiniz takım Bursaspor ama bulunduğunuz pozisyona bakarak yorum yaparsanız bir yerde eksik kalırsınız. Tekrar söylüyorum, ilk yarı bize Bursaspor futbol oynatmadı. Biz de ısrarla kendi oyunumuzu oynamaya gayret gösterdik ama sahanın kaygan olması, rakibimizin alışkın olmasından dolayı sıkıntı yaşadık. Tabi ki bizim kaliteli oyuncularımız oyuna ağırlığını koyunca ikinci yarıda işler biraz daha bizim istediğimiz gibi gitti. Bizim oyuncularımız ilk yarı beklenildiği gibi değildi, ama ilk yarı Bursaspor bize futbol oynatmadılar. Bulduğumuz pozisyonlar var, golü bulabilseydik belki daha erken çözebilirdik; ama ben özelikle ikinci yarıda oynanan oyundan da memnunum. Karamsarlığa kapılmam da mümkün değil, çünkü bizim geçtiğimiz yollardan hiçbir takım geçmedi. Biz çok badireler atlattık. Onun için bu gencecik çocuklar yaptı bunları. O yüzden bundan sonraki hiçbir rakip de korkutmuyor bizi. Sezon başından beri aynı şeyi söylüyorum, her takım herkesi yenebilir. Biz de içindeyiz bunun. Oyuncularım yine bize yakışan futbolu oynayacaklardır. Kazanırız veya kaybederiz o futbolun doğasında olan bir hadise. Ama bir korkumuz, endişemiz yok” diyerek yanıt verdi.

Her iki takımda bulunan genç futbolcuların form grafiğiyle öne çıkmasına yönelik düşünceleri sorulan Karaman, “Türkiye’de futbol piyasasını benden çok, çok daha iyi biliyorsunuzdur. Yapılan transferler, harcanan onca paralar ve bunların belirli bir plan, program dâhilinde olmamasını biliyorsunuzdur. Konyaspor’da oynadığım dönemde altyapısı güçlü olan 3-5 tane kulüp sayardık. Bunlardan bir tanesi de Bursaspor’du. Burada Ahmet Suphi var, Yalçın var. Genç takımdan arkadaşlarım onlar. O dönemden itibaren baktığınızda yıllardır Türk futboluna, Türk sporuna damga vurmuş bir altyapıya sahip Bursaspor var. Zaman zaman bazı takımları izlediğimizde de yine Bursaspor menşeili futbolcuları görebiliyoruz. Bunun siz çok daha iyisini yapabilirsiniz. Trabzonspor yapıyor, elbette yapacak da. Çok erken yaşlarda Milli takım forması giyen bir hocayım, ağabeyleriyim. Şayet biz onlara güvenmezsek, siz güvenmezseniz kim güvenip de destekleyecek. Her zaman milyon eurolarla yurt dışından aldığımız futbolcularla Türk futbolunu geliştirmeye çalışırsak bir yerde mutlaka tıkanır. Belki biz birçok kulübe ilham verebiliriz bu konuda ama Bursaspor Kulübü’nün bizden ilham almaya ihtiyacı yok. Çünkü Bursaspor yıllar yılı özellikle altyapıdan yetiştirdiği futbolcularla Türkiye’de nam salmış bir kulüp. Umuyorum ki bizimle birlikte koşacak birkaç kulüpten biri de Bursaspor olacaktır” dedi.

Yazar