Ünal Karaman’ın Fenerbahçe Maçı Sonrası Açıklamaları

Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, deplasmanda oynadığımız ve 1-1’lik beraberlikle sonuçlanan Fenerbahçe karşılaşması sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Son saniyelerde yenen golle kaybedilen puanların bizi üzdüğünü ifade ederek sözlerine başlayan Ünal Karaman, “Bu puan kayıplarının sebepleriyle alakalı kendi içimizde konuşacağız, pozisyonları tartışacağız ama şartlar ne olursa olsun buraya kadar getirdiğiniz müsabakayı böyle bir pozisyonla bitirmemeliydiniz. Takımım adına üzgünüm. Zaman zaman basiretiniz bağlanabiliyor. Özellikle iki tane kafacı futbolcumuzun barajda kalması, bir şekilde bizim handikabımızdı. Üzgünüm, keşke o pozisyon olmasaydı ve kazanarak dönseydik” dedi.

Oyunun ikinci yarısı ve sözleşmesiyle ilgili olarak gelen bir soruya Ünal Karaman, “Benim hala bir sözleşmem var. Dolayısıyla sözleşmemin bitiş tarihine kadar olan sürede bu tür şeyler konuşulabilir. Oyuna gelecek olursak, bizim işimiz mazeret üretmek değil. Bizim işimiz iş yapmak, iş üretmek. Evet, çok zor dönemlerden geçtik ama o zor dönemlerde içimizde yanan ateşi,içimizde patlayan volkanı kimseyle paylaşmamaya gayret gösterdik. Ben oyuncularıma her fırsatta teşekkür ettim. Onların gerçekten bir duruşu vardı. Yerlisiyle, kontenjan oyuncusuyla, yerlinin yerlisiyle harika bir takım oluşturdular. Bu tamamen onların eseridir, onlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Ama biz eksiklerimizi yok sayamayız. Özellikle bugün, rakibin 11’e 10 kaldığı durumda daha rahat pas yapmamız gerekirken anlamayacağımız bir şekilde rakibin ve taraftarın coşkusuyla gelen yüksek topları karşılayamadık. Anlamsız bir panik oldu. Böyle bir şeyi açıkçası beklemiyorduk. Her şeyi bir kenara koyalım, sahada uzun boylu oyuncularla kalalım istediğimiz bir dönemdi. Fenerbahçe’nin yüksek toplarla geldiğini düşünüyorduk. Öyle bir dönem içerisinde de orta yapılacak bir pozisyonda iki tane kafacı oyuncumuzun barajda kalması, demek ki bazen yorgunluk bazı olumsuzluklara sebebiyet verebiliyor. Her şeye rağmen hatalarımızdan ders alarak önümüze bakmaya devam edeceğiz” diyerek yanıt verdi.

Oyuncu değişiklikleri üzerine gelen bir soruya ise Ünal Karaman, “Ekuban rakibin eksik olduğu bir dönemde savunma arkasına koşu yapabilecek ve gol vuruşu yapabilecek yetenekte çapta, güçlü bir oyuncumuz. Onu düşünerek aldık, farklı bir düşüncemiz söz konusu değil. Yani iyi oynayan bir oyuncumuz vardı da onu değiştirip daha kötüsünü alacak durumda değildik. Sadece şu ana kadarki dönem içerisinde takım içerisinde devamlı kullandığımız, atletik ve güçlü bir oyuncu. Savunma arkasında kullanalım düşüncesiyle yapılmış bir hamleydi” diyerek yanıt verdi.

Taktiksel ve Nwakaeme’nin performasına yönelik gelen bir soruyu ise Karaman, “Maçın geneline baktığınız anda pas trafiğinde düşündüğümüzün altında kaldık. Normal şartlarda çok çok daha iyi yapan bir takımdık. Ama sanıyorum saha zemininin kayganlığı veya oyuncuların sahaya adaptasyonuyla alakalı pas tercihlerimizde ve pas şiddetlerinde eksikliğimiz oldu. Bugün Anhtony beklentilerin altında kalmış olabilir ama bu uzun bir lig ve uzun bir maraton. Her oyuncu, her daim aynı performansını sergileyemeyebilir. Ben iyi niyeti ve takıma yapacağı katkılar konusunda hiçbir soru işareti taşımıyorum. Sadece hedeflediğimiz bir tek şey vardı, oyundan ziyade gelebilecek olan yüksek toplarla oluşacak karamboller bize tehlike yaratabileceğini düşünüyorduk. Oyuncu değişikliklerinde yapmış olduğumuz hamle de tamamen buna yönelikti. Çok basit pozisyonlarda yapmış olduğumuz bize yakışmayacak bir, iki pozisyonda yapmış olduğumuz hatalar maçı galibiyetle bitirmemizin önüne geçti. Her şeye rağmen 1-0 tamamlayabilirdik. Onun için üzgünüm” sözleriyle yanıtladı.

Son dakikalarda yaşanan puan kayıplarıyla ilgili olarak ise Ünal Karaman, “Konsantrasyon eksikliği olabileceğini ifade ettim. Rakibin, şut atacağı bir pozisyon olsa ben yüksek oyuncuyu barajda anlayabilirim ama bizim kafacı en az iki tane oyuncumuzun, orta yapılacak bir pozisyon içerisinde barajda kalmaması lazımdı. Kenardan bazı şeyleri yetiştiremiyorsunuz. Bu tamamen konsantrasyon eksikliği olarak da değerlendirilebilir. Futbol, hakemin başlangıç ve bitiş düdüğü arasında oynanan bir spor. Yani, bitmeden bitiremezsiniz ve bitti sayamazsınız. Keşke o faul olmasaydı, keşke o top oraya düşmeseydi, keşke kafacı oyuncularımız barajda olmasaydı. Ben bu keşkelerin sayısını arttırabilirim. Fakat oldu… 5 dakikalık uzatmanın, 96.01’inci saniyesinde gol yedik. Futbolun içerisinde bunlar oluyor. Bizler de kendimiz eleştirebilme yeteneğine sahip insanlarız. Oyuncularımızla oturup bu konuları konuşup, tartışırız” diyerek sözlerini noktaladı.

Yazar