Ünal Karaman’ın Kasımpaşa Maçı Sonrası Açıklamaları

Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, Spor Toto Süper Lig’in 24. haftasında oynadığımız Kasımpaşa maçı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mustafa Denizli’ye geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan Karaman, “Mustafa hoca müsabakanın devre arasında bir sorun yaşamış. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım sağlığında bir olumsuzluk olmaz. İlk yarı içeriye 2-0 galip girmiş bir Trabzonspor, ikinci yarıda daha iyi oyun beklerken beklentilerimizin altında kalan bir Trabzonspor var. Skor 2-1 olduktan sonra dengelemeye çalıştığımız hatta topun bizde kaldığı dakikaların olduğu bir oyun var. Yine maçın bitiş düdüğüne yakın bir pozisyon ve yediğimiz bir gol var. Dön dolaş aynı şeyleri konuşuyorum, farklı şeyleri konuşmuyorum ama empati yaparak oyuncularımı da anlamaya çalışıyorum. Evet, fiziksel yorgunlukları var bu kabul edilebilir. Zihinsel yorgunlukları var, bu da kabul edilebilir. Bunun belki bir çok insanın anlayamayacağı şekilde sinirsel tahribatı da söz konusu. Biz oyuncularımızı hiçbir şekilde dinlendirme şansına sahip olmadık maalesef. Aynı oyuncularımızla eleninceye kadar Ziraat Türkiye Kupası’nda ve Spor Toto Süper Lig’de devam ettik. Bu iki tahribatın ötesinde bir türlü sinirlerini yatıştıracak bir boyutun içerisine giremedik. Bir müsabaka bitiyor onun analizini yapıyorsunuz, hemen arkasından diğer maçın analiziyle tekrar başlıyorsunuz. Oyuncuları bu anlamda biraz yorduk, hak veriyorum. Bir de bunun ötesinde tabii ki bu dakikaya gelmiş bir oyun içerisinde oyuncu değişikliği hamlemizde ön taraftan bir oyuncu değiştirmeyi düşünüyorduk. Kornerdir, kenar fauldür bir türlü pozisyonun içerisinde kalıp da çıkartamadık, oyuncu değişikliği yapamadık. Zaten devamında bir oyuncu değişikliği daha derken maçı da tamamlayabilirdik ama bizim tarzımızdaki, bizim kalitemizdeki bir takımın şartlar ne olursa olsun o dakikada biraz daha topa sahip olması, biraz daha sakin kalabilmesi ve oyunu o şekilde bitirmesi gerekiyordu. Bunu başaramadık, tabii biz kendi adımıza üzgünüz. Yapabileceklerimiz var aslında çok farklılığı olmasa da. Oyuncularımız da ister istemez kendilerini hesaba çekecekler. Belki toplantıları iptal edeceğiz, belki analizleri erteleyeceğiz. Bu sayede dinlenme süresini biraz uzun vereceğiz. İlk yarı 2-0 içeri girmiş Trabzonspor, daha iyi oyunla tamamlayabileceğimiz belki daha da farkı açabileceğimiz bir oyun beklerken maç genelinde oynadığımız oyunu, verdiğimiz mücadeleyi açıkçası istediğimizin ve beklediğimizin ötesinde kilometre koşmuş olsak bile bize yakıştıramadığımı söylemek istiyorum. Sonucun bu şekilde olmasından dolayı da üzgünüm” dedi.

Bir basın mensubunun rakip atakların sağ kanata yoğunlaşması üzerine yönelttiği soruya ise Karaman, “Maçın genelinde bizim en iyi yaptığımız işlerden bir tanesi buydu. Normal şartlarda belki Tony’nin hiç özelliği olmamasına rağmen inanılmaz bir savunma katkısı oluyordu. Aynı şekilde Ekuban’ı biz sağ kenarda kullanıyorduk, onun da takım savunmasına katkısı oluyordu. Yalnız bugün orta sahada arzu ettiğimiz pas trafiğini oluşturamadık. İşin önemli bir bölümünde biz bunu oluşturamadık. Bir de yorgunluğun bu derece bize etki edeceğini ben düşünmemiştim. Bu bizim normal pas kalitemizi, oyun kalitemizi düşürdü. Zaten biz bunu yapabilmiş olsaydık daha geniş boş alanlar bulacaktık ve çıktığımız her pozisyon rakibe tehlike yaratacak pozisyon olacaktı. Geriye çekildik, sadece Novak diye düşünmemek lazım. Yediğimiz golde rakip iki tane stoperin arasından vuruş yaptı. Çizgi kenarına baktığın zaman Sosa hamle yapıyor, ki orada o kadar kolay geçmemesi lazım. Penaltı pozisyonu öncesi orta sahaya kullanacaktım Luis Ibanez’i. Bir oyuncu daha koyalım, orada direnci sağlayalım diye düşünüyorsun ama yüksek topta oyuncu paylaşımı içerisindeki oyuncuyu çıkartacağın için ve devamlı korner, faul olduğu için o hamleyi de yapamadık. Eğer takım savunması diyorsanız, tek başına savunmaya veya Filip Novak’a bunu bağlamamak gerekiyor. Bugün belki en iyi yapmaya çalıştığımız, en ayakta kalmaya çalıştığımız bölgelerden bir tanesiydi ama açıkçası maç genelindeki pas trafiği ve oyun kalitesi benim beklediğimin altında kaldı” diyerek yanıt verdi.

Yazar