Ünal Karaman’ın Krasnodar Maçı Sonrası Açıklamaları

Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığımız ve 3-1’lik mağlubiyetimizle sonuçlanan Krasnodar maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

Genç oyuncularımızı görmek adına olumlu bir karşılaşma olduğunu belirten Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, “Grubumuzda zor bir müsabaka oynadık, tabii daha önceki toplantıda da ifade etmiştik kendi içimizde de birçok zorluğu yaşıyoruz diye. Bugün genç takımdan da almış olduğumuz oyuncular dahil olmak üzere kullanma imkanı veremediğimiz oyuncuları kullandık sahada. Evet, maçı kaybettik ama geleceğe bakma anlamında bu genç kardeşlerimizin uzun yıllar Trabzonspor’a hizmet edebilmesi noktasında özgüven olarak nitelendirebiliriz. Yediğimiz ilk gole kadar yine saha içerisinde doğru duruş yapmaya çalışan bir takımımız vardı. Bu süreç içerisinde pozisyon bulduk, gol de yapabilirdik. Çok sözü uzatmanın manası yok, iyi bir rakibe karşı oynadık. Biz kendi adımıza görev verdiğimiz oyunculardan görmek istediğimiz performansa yakını gördük. Evet, bireysel olarak zaman zaman hatalar yaptılar ama yine söylemiştik hatayı bizim olduğumuz ortam içerisinde yapmaları temel esastı diye. Onlara kızmayacağız, onları sarıp sarmalayacağız ama eksiklerini de çalıştırmaya devam edeceğiz. Uzun yıllar Trabzonspor’a hizmet ettirmeye gayret göstereceğiz. Rakibimizi tebrik ediyorum” dedi.

Bir basın mensubunun grupta kalan maçlar üzerine yönelttiği soruya Teknik Direktörümüz Karaman, “Rakiplerimiz de müsabaka oynadılar, biz genç oyunculara daha fazla forma şansı verdik çünkü bazen zorunluluk bizi bu noktaya itti. Dar bir kadroyla mücadele ediyoruz. Elbette ki her müsabakada hangi oyuncuyu kullanırsak kullanalım futbolun doğrularını yapmaya çalışıyoruz. O müsabakalar da futbolun doğrularını yapmaya çalıştığımız müsabakalar olacak. Tabii ki dışarıda bıraktığımız 7 tane sakat oyuncumuz var, ne kadarının döneceğini şu an kestirmek çok güç. Onların katılımı da olursa tabii ki hem Türkiye Ligi’nde hem Avrupa Kupası’nda hem de Türkiye Kupası’nda en iyi sonucu almaya çalışacağız” diyerek cevap verdi.

Saha içindeki mücadeleye ve devre arası transferine yönelik soruyu ise Ünal Karaman, “Profesyonel olarak değerlendirirseniz transferi düşünüyoruz. Profesyonel alemin içerisinde biz de, oyuncularımız da dahil olmak üzere her türlü inisiyatifi almalıyız. Biz kendi payımıza düşen alternatifleri belirleyeceğiz. Bu işte kulüpte görevli profesyonel arkadaşlarımız var, onlar belirli bir çalışma yapıyorlar. Kulübü bütçesel olarak yöneten insanlar elbette ki bir gelir gider hesaplaması yapıyorlar. Profesyonel alem içerisinde geçen seneden beri çok zorluk çektik. Zorlanıyorum, bazı şeyleri söylemekte zorlanıyorum sadece yaşıyorum. Hedeflerden kopmadan devre arasını bulacak olursak inşallah ikinci yarıya daha hazırlıklı bir Trabzonspor olarak başlayacağımızı ümit ediyorum. Bugün maçtaki bazı oyuncular ilk kez profesyonel forma giydiler. Hepsinin performansından memnunum. Onlar bizim kıymetlilerimiz, değerlilerimiz. Böyle böyle oynayarak gelişecekler. Yaşa çok fazla takılmamak lazım. Biz yeteneklerimizi ne çok abartacağız, ne de çok genç yaşta oyuncu oynattık deyip de kendimize mazeret bulacağız. Burada mazeret yok, çocuklara forma verdik ve iyi de mücadele ettiler. Onların performansından memnunum. Fakat dışarıda bıraktığımız oyuncularla birlikte ciddi bir kalite eksikliğimiz var. Bizim en iyi yaptığımız şey mücadele, geçen seneden beri çocuklar iyi mücadele ediyorlar. Bugün sahaya baktığımda yine mücadele gördüm, kaçak yapan futbolcu yoktu. Ama bazen mücadele yetmez, onu kaliteyle desteklemeniz gerekir. O da inşallah sakatlarımızın iyileşmesi ve devre arası takviyesiyle daha iyi bir Trabzonspor ikinci yarıda izletiriz” diye yanıtladı.

Yazar