HAYATIMIZDAN BİR MEHMET ALİ YILMAZ GEÇTİ

Hüseyin Değirmenci

 

Mehmet Ali Yılmaz ismini Trabzonspor camiası ve Türk futbol camiası 1982-83 futbol sezonunda duydu. 82-83 sezonunun başında Trabzonspor’a başkan olan Mehmet Ali Yılmaz o tarihten sonra Türk futbolunda ve Trabzonspor’da oldukça değişmeler ve gelişmeler oldu.

Trabzonspor, Başkan Mustafa Günaydın döneminde ekonomik zorluklar yaşadığından adım atacak hali kalmamıştı. (yanlış anlaşılmasın bu durum Musta Günaydın Başkanla alakalı değil, geçmişten gelen birikmiş sıkıntılarla alakalıdır) Trabzonspor’un ekonomisinin sürdürülebilir hale getirilmesi için oldukça gayret sarf edildi ancak başarılı olunamadı.

Bazı oyuncuların satılarak maddi kaynak elde edilmesi planlandı ancak bu da, yapılan hesaplamalara göre kanayan yaraya ilaç olacak seviyede değildi.

Bu aşamada, Trabzon’un ve Trabzonspor’un sevilen siması İbrahim Cevahir beyefendiye gidildi. İbrahim Cevahir büyük bir işadamıydı ve çok zengindi, bu nedenle Trabzonspor’un bu sıkıntılı sürecinde ondan faydalanılabilir diye kendisine başkan olması teklif edildi.

Sevgili İbrahim Cevahir, ben başkan olamam şu anda işlerim ve zamanım buna müsait değil, ancak size bir isim önerebilirim diye söylemde bulundu.

Ve Mehmet Ali Yılmaz ismini ilk kez İbrahim Cevahir bey o dönem telafuz etti. Doğal olarak ismi bilinmediği için, kim bu Mehmet Ali Yılmaz diye karşı soru soruldu İbrahim Bey’e

İbrahim Bey, Mehmet Ali Yılmaz benim kadar zengin değil ancak benden daha çok para harcar, bu şu aşamada Trabzonspor’a başkanlık yapabilecek tek isim olarak gözüküyor diye fikrini söyler.

Ve Mehmet Ali Yılmaz 34 yaşında genç, heyecanlı ve başarıya aç bir isim olarak Trabzonspor’a başkan seçilir.

Mehmet Ali Yılmaz başkan olduğunda, kulüple alakalı kendisine brifingler verildi. Kulübün borç batağında olduğu, ekonomik olarak sürdürülebilir bir durumda olmadığı ve buna mukabil bazı oyuncuların satışının planlandığı ancak bu satışlardan elde edilecek gelirin yaraya merhem olamayacağı kendisine anlatıldı.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz ekonomik olarak iyi durumda olduğundan ve heyecanlı olduğundan mütevellit, Trabzonspor’un borçlarının ödenmesi için bir dizi çekler kesip, Trabzonspor’un muhasibine teslim etti. Bu çeklerle Trabzonspor’un bütün borçlarının ödenmesini emretti.

Ayrıca satılması planlanan oyuncuların satışının durdurulması ve yarışmacı bir Trabzonspor yaratılması için yeni oyuncuların transfer edilmesi için çalışmaların başlatılmasının talimatını verdi.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz Trabzonspor’a başkanı olduğundan bir sonraki sezon yani, 1983-84 futbol sezonunda Trabzonspor’un 6. Şampiyonluğunu kazandı.

Ekonomik olarak zorda olan kulübü bir anda borçsuz ve şampiyon hale getiren başkan doğal olarak Türk futbol ve Trabzonspor camiasında dikkatleri üzerine çekti.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz inşaat mühendisidir. TEK-ART adında bir şirketi vardır. Bu şirket Türkiye’de defalarca vergi rekortmeni oldu. Bir çok alanda faaliyet gösteren bu şirket daha çok inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz medya sektöründe de vardı. Güneş gazetesi, Karadeniz gazetesi ve Karadeniz TV platformlarıyla, medyada kendisine yer buldu.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz Trabzonspor’da en uzun başkanlık yapan başkan olarak tarihe adını yazdıran tek isim olarak şu anda durmaktadır. Birkaç kez başkanlıktan ayrılıp tekrar geri başkan olarak geldiği bilinmektedir.

Bunların hepsinde de Mehmet Ali Yılmaz kesinlikle kendi aday olmadı, hep aday yapılarak başkan seçildi ve kendisi de hiçbir zaman bunu reddetmedi, yani görevden kaçmayarak Trabzonspor’a başkanlık yaptı.

Sevgili Başkan Mehmet Ali Yılmaz başkanlığı süresince Trabzonspor’da dört kupa kazandı.

Bunlar,

1 cumhurbaşkanlığı kupası

1 süperlig şampiyonluğu

1 başbakanlık kupası

1 Türkiye kupası olarak Trabzonspor müzesinde yerini almıştır.

Sevgili Başkan Mehmet Ali Yılmaz

1991 senesinde, siyasi alanda da boy gösterdi. O sene genel seçimlerinde Doğruyol partisinden Trabzon milletvekili olarak meclise girdi ve spor bakanı olarak görev yaptı.

Mehmet Ali Yılmaz Bakanlık görevi süresinde Türk futbolunun kaderini değiştirecek kararlara imza attı. TFF’yi özerk yapıya kavuşturarak futbolda havuz sistemini düzenleyen kişi olarak tarihe geçti.

Büyük başkan Trabzonspor’a ekonomik güç olarak katkılarının yanında, yaptırdığı spor tesisleriyle,

Trabzonspor’a misyon, vizyon ve farklı bir büyüklük ünvanı kazandırdı.

Şu anda Trabzonspor’un idmanlarını gerçekleştirdiği, başkanın ismini taşıyan tesisleri, başkan Mehmet Ali Yılmaz Trabzonspor’un bünyesine kazandırdı.

Bu tesisler inşaa edilip Trabzonspor’un hizmetine sunulduğuğunda, bırakın Türkiye’deki büyük spor kulüplerini Avrupa’daki bir çok kulübün bile bu kalitede tesisi bulunmamaktaydı.

Bu tesisleşme sürecinden sonra, bir çok Avrupa liglerinde spor kulüplerinin de dikkatini üzerine çeken Trabzonspor, Mehmet Ali Yılmaz başkanın başkanlık süresinde Trabzonspor’un büyüklük kısındaki yerini sağlamlaştırması ve daha da büyümesini layıkıyla yerine getirmiştir.

Sevgili efsane başkanımız Mehmet Ali Yılmaz’ın başkanlık süresinde ağırlık ve büyüklüğü ile alakalı birkaç aneknot anlatmak istiyorum.

Futbolcu transferi için Anadolu kulüp başkanlarından randevu alan İstanbul’un büyük kulüpleri randevularında bile o kulüplerin başkanlarıyla buluşamadığı bir ortamda, sevgili Mehmet Ali Yılmaz transferini yapmak istediği oyuncunun kulüp başkanını arayarak oyuncuyu transfer etmek istediğini ve oyuncuyu Antalya’ya yanına göndermesini söylemesi transferi için yeterli oluyordu ve oyuncular bir gün sonra Mehmet Ali Yılmaz başkanın yanında oluyordu ve transfer görüşmesi çok kısa sürüp bitiyordu.

Malatyaspor’un futbolcusu Ünal Karaman’ın Türkiye’de transferinin en çok konuşulduğu bir dönemde, sevgili Ünal Karaman’ı İstanbul’un üç büyük kulübü ile Trabzonspor’un talip olması bu transferin zor olacağı anlamı taşıyordu fakat,

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz Başkan Ünal Karaman‘ı yanına çağırarak, git İstanbul kulüpleri ile görüş aklın onlarda kalmasın en çok parayı hangisi verecekse sana, gel bana söyle, o en çok parayı verenin iki katını sana verip seni transfer etmek istiyorum diye Ünal’a söyleyerek, İstanbul kulüpleriyle görüşmeler yapması için kendisine izin verir.

Ünal Karaman, İstanbul’un yolunu tutup Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile transfer görüşmeleri yapar. Bu görüşmelerde sevgili Ünal’ın canını sıkan bazı unsurlar olur, bunları verdiği röportajlarda ve birebir sohbetlerden çok iyi biliyorum.

Sonuç olarak en çok parayı 1 milyon TL olarak Fenerbahçe teklif eder kendisine. ve Ünal Karaman Mehmet Ali Yılmaz başkanın yanına giderek, başkanım Fenerbahçe en çok parayı verdi. Ve Fener 1 milyon TL veriyor deyince,

Mehmet Ali Yılmaz Başkan tamam sana 2 milyon TL veriyorum geç trabzon’a kampa katıl diyerek transferi bitiriyor.

Ünal Karaman’ın ifadesiyle transfer görüşmemiz üç dakika bile sürmedi demişti.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz sezon açılışına transfer ettiği oyuncuları yetiştirmek için çaba harcadığı bir dönemde, transfer ettiğimiz bir yabancı oyuncunun memleketi Bosna’da olduğunu ve orada savaş patlak verdiğini ve gelemediğini öğrenince, oyuncuyu da açılışa yetiştirmek istediği için NATO’dan izin alarak kendi özel uçağını savaş bölgesine indirip o oyuncuyu oradan alıp Trabzonspor’un sezon açılışına yetiştiriyordu.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz başkanlığı süresinde Avrupa’nın bir çok ünlü kulübünden bir çok ünlü oyuncuyu da Trabzonspor bünyesine katarak oldukça sükse yaptığı dönemler olmuştur.

Jan Mari Paff ve ünlü İngiliz oyuncu Kemple bunlardan sadece ikisidir.

Bunlar şaka değil gerçek sevgili arkadaşlar, böyle bir başkan Türkiye bir daha görmedi ve göreceğini de zannetmiyorum.

Sevgili Mehmet Ali Yılmaz nasıl başkan olunur, nasıl baba olunur, nasıl patron olunur ve nasıl büyük kalınırın en büyük örneğidi.

Ve aldığımız acı habere göre sevgili efsane başkanımız Mehmet Ali Yılmaz aramızdan ayrılıp hayata gözlerini yumdu.

Sevgili başkanımıza Allah’tan gani gani Rahmetler diliyorum, mekanı cennet olsun inşallah diyerek onu hiçbir zaman unutmayacağımızı ve kalbimizde Yaşatacağımızı buradan belirtmek istiyorum.

Başkanımızın cenazesi, 26 Nisan Cuma günü, Marmara Üniversitesi ilahiyat fakültesi camisinde cuma namazına müteakip kılınacak olan cenaze namazından sonra toprağa verilecektir.

Sevenlerine ve yakınlarına Rabbimden sabırlar diliyorum.

Hayatımızdan bir Mehmet Ali Yılmaz geçti.

UNUTULMAYACAKSIN BÜYÜK BAŞKAN.

(2010-11 ŞAMPİYONU TRABZONSPOR)

Yazar